1 Wpisów

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce

  • Telefon: +48 22 843 73 76
  • Telefon: +48 22 460 92 43
  • Nr KRS: 0000 056 901
  • http://www.wioskisos.org
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

"Pomagamy opuszczonym i osieroconym dzieciom"

Godziny otwarcia

Pon: 9:00 17:00
Wt: 9:00 17:00
Śr: 9:00 17:00
Czw: 9:00 17:00
Pt: 9:00 17:00
Sob: Zamknięte Zamknięte
Niedz: Zamknięte Zamknięte

OPP, przekazywanie darowizn

Organizacja Pożytku Publicznego
Przekaż 1% podatku
Karta kredytowa
Przelew Bankowy
Przelew Pocztowy
Zbiórki publiczne
PayU
PayPal
Transferuj.pl
przelewy24.pl
dotpay.pl

Dostęp mobilny

Opis Działalności

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce pomaga dzieciom opuszczonym, osieroconym oraz zagrożonym utratą opieki rodziców. W Polsce działamy od 1984 roku. Chcemy, aby każde dziecko dorastało w rodzinnym środowisku, otoczone miłością, szacunkiem i poczuciem bezpieczeństwa. Działamy w oparciu o Ustawę o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz standardy międzynarodowe dotyczące pomocy rodzinie i opieki zastępczej.

SOS Wioski Dziecięce są organizacją międzynarodową, działającą obecnie w 135 krajach świata. Pierwsza SOS Wioska Dziecięca powstała w 1949 roku w Austrii. Założył ją Hermann Gmeiner dla dzieci osieroconych podczas II wojny światowej. Zgodnie z ideą założyciela opieka w SOS Wioskach Dziecięcych ma charakter rodzinny.

Organizujemy różnorodne formy pomocy dzieciom, aby jak najlepiej przygotować je do dorosłego życia.
W ramach opieki zastępczej funkcjonują: SOS Wioski Dziecięce, Programy dla Młodzieży i Rodzinne Domy Czasowego Pobytu. W ramach działań profilaktycznych prowadzimy Programy Umacniania Rodziny.

Czym się zajmujemy

SOS Wioski Dziecięce to osiedla 12-14 domów. W każdym domu mieszka Rodzina SOS, którą tworzą Rodzice SOS (małżeństwo lub osoba samotna) oraz 6 – 8 powierzonych ich opiece dzieci, którymi nie mogli opiekować się rodzice biologiczni. Najczęściej wychowują się tutaj liczne rodzeństwa. To Rodzice SOS dbają o ich wychowanie, zdrowie i edukację. Każde dziecko w Rodzinie SOS jest otoczone miłością i dorasta w poczuciu bezpieczeństwa. Szanujemy jego tożsamość oraz więzy rodzinne.   
Prowadzimy 4 Wioski SOS: w Biłgoraju, Kraśniku, Siedlcach i Karlinie.

Programy dla młodzieży zostały stworzone, aby wspierać młodzież w przygotowaniu do samodzielnego życia. Po ukończeniu gimnazjum młode osoby mogą pozostać w Rodzinie SOS do momentu pełnej samodzielności, bądź zamieszkać poza SOS Wioską Dziecięcą w Młodzieżowych Wspólnotach Mieszkaniowych SOS lub w Domu Młodzieży SOS. Młodzież uczy się prowadzenia gospodarstwa domowego, podejmuje prace sezonowe, praktyki i przygotowuje się do udanego startu na rynku pracy. Osobom, które studiują lub rozpoczynają pracę zawodową oferujemy dodatkowe formy wsparcia:

  • Program opieki ograniczonej – pomoc finansowa w zaspakajaniu bieżących potrzeb mieszkaniowych, zdrowotnych, edukacyjnych;
  • Program mieszkaniowy – pomoc finansowa na zakup lub remont mieszkania.


Prowadzimy 3 Młodzieżowe Wspólnoty Mieszkaniowe SOS (w Kraśniku, Siedlcach i Koszalinie) oraz Dom Młodzieży SOS w Lublinie.

Rodzinne Domy Czasowego Pobytu powstały z myślą o dzieciach, które z różnych powodów nie mogły pozostać w swoich rodzinach i opuściły je w trybie interwencyjnym. Domy są bezpieczną przystanią podczas oczekiwania na decyzję sądu rodzinnego w sprawie dalszego losu dzieci. 

 

Diagnozujemy sytuację dziecka, by pomóc sądowi w podjęciu jak najlepszej decyzji odnośnie dalszej formy opieki. Dziecko przebywa w domu czasowego pobytu do 3 miesięcy. Sąd może przedłużyć jego pobyt, do czasu powrotu do rodziny pochodzenia, umieszczenia w rodzinie adopcyjnej lub innej formie opieki zastępczej. Prowadzimy 3 Rodzinne Domy Czasowego Pobytu: "PUCHATEK I" i "PUCHATEK II" w Biłgoraju oraz "SINDBAD" w Ustroniu.

Program Umacniania Rodziny to działania wspierające rodziny, zmagające się z wieloma problemami, zagrożone utratą opieki nad dziećmi. Podstawą do naszej pracy jest poznanie mocnych stron rodziny i trudności, których doświadcza. Poznając potrzeby rodziny przygotowujemy dla niej plan rozwoju. Wskazujemy w nim, wspólnie z rodziną, jej mocne strony oraz obszary wymagające wsparcia. W ramach pomocy rodzinie prowadzimy:

 

  • Placówki wsparcia dziennego, czyli świetlice dla dzieci i młodzieży gdzie oferujemy zajęcia rozwijające pasje i zainteresowania (plastyczne, taneczne, muzyczne, komputerowe, fotograficzne). Pomagamy dzieciom w nauce, jesteśmy w stałym kontakcie z nauczycielami i szkołami, jednocześnie angażując rodziców. Nasi podopieczni to często dzieci z ubogich rodzin, dlatego w każdej świetlicy prowadzimy program dożywiania.
  • Wsparcie rodziców czyli wizyty domowe, szkolenia prowadzone przez ekspertów z różnych dziedzin, doradztwo psychologiczno-pedagogiczne, pomoc prawna, zdrowotna, materialna (dary w naturze). Tworzymy też grupy wsparcia dla rodziców i ułatwiamy im kontakt z pracodawcami.

Prowadzimy placówki wsparcia dziennego: w Lublinie; w Bukowej z filią w Gromadzie i Woli Dereźniańskiej; w Karlinie z filią w Lubiechowie, Mierzynie i Karścinie; w Trzcińcu z filią w Grali i Nowakach. 

Poprzez nasze zaangażowanie w działania rzecznicze przyczyniamy się do poprawy obowiązujących rozwiązań prawnych dotyczących opieki zastępczej, a dzięki temu możemy wpływać na polepszenie ekonomicznych, socjalnych i kulturowych warunków życia dzieci i młodzieży w Polsce. Jesteśmy członkiem Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej . 
W sprawach dotyczących praw dzieci prosimy o kontakt: 
Beata Kulig Doradca ds. rzecznictwa 
tel. 22 622 16 72 
mail:  

Projekty i publikacje – materiały do pobrania

 

    Wykonujemy zadania w zakresie

    • pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób;
    • wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej;
    • udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej oraz zwiększania świadomości prawnej społeczeństwa;
    • działalności na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym;
    • działalności charytatywnej;
    • ochrony i promocji zdrowia, w tym działalności leczniczej w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2015 r. poz. 618, 788 i 905);
    • promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy;
    • działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych;
    • nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania;
    • działalności na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wypoczynku dzieci i młodzieży;
    • turystyki i krajoznawstwa;
    • promocji i organizacji wolontariatu;
    • działalności na rzecz rodziny, macierzyństwa, rodzicielstwa, upowszechniania i ochrony praw dziecka;

Projekty - dobroczynne, pomoc, realizacja celów statutowych i inne działania w: 2015

W marcu 2015 r. odbyła się coroczna wizyta pracowników Dr. Oetker w SOS Wiosce Dziecięcej w Karlinie. Tym razem pracownicy wraz z dziećmi wybrali się do wioski indiańskiej. Zabawa na „Dzikim Zachodzie” to m.in. zwiedzanie mini zoo, zabawy pod okiem animatorów oraz wspólne ognisko. Dzień pełen wrażeń zakończył konkurs na najładniej udekorowaną babeczkę.

Już po raz kolejny Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce było beneficjentem V Biegu Na Szczyt Rondo 1 w Warszawie. Impreza odbyła się 14 marca 2015r. Cały przychód z opłat startowych w wysokości 23 000zł został przekazany na letnie wakacje dla naszych podopiecznych. Organizatorzy Biegu na szczyt Rondo I ufundowali także 20 podopiecznym wizytę w Centrum Nauki Kopernik. Dzieci odbyły także wycieczkę po piętrach budynku.

 

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce

Al. Wilanowska 309A, Warszawa, mazowieckie 02-665 Polska

Wskazówki dojazdu

Podaj swój punk startowy:
Podsumowanie ocen:
10 bazuje na 1 głosie
Kompetencje
10.00/10
Kompleksowość podejścia
10.00/10
Skuteczność w działaniu
10.00/10
Uprzejmość
10.00/10
Organizacja godna polecenia
10.00/10
Stowarzyszenie na medal 
(10.00/10)

24 02 2016, marcin napisał:
Dzieci są naszą przyszłością, dlatego warto i trzeba im pomagać. Nie każde dziecko miało tyle szczęścia w życiu co ja i Ty.
marcin lubi: super idea, fajni ludzie
Kompetencje
10/10
Kompleksowość podejścia
10/10
Skuteczność w działaniu
10/10
Uprzejmość
10/10
Organizacja godna polecenia
10/10

Przekaż 1,5% z należnego podatku za 2023r. Wspieramy leczenie dzieci z chorobą nowotworową.

wpisując
KRS 0000 518 797

i wpisać cel szczegółowy
"POMOC DZIECIOM"

 Można skorzystać z dedykowanych programów komputerowych do rozliczenia podatku za 2023r  (PIT 28, PIT 36, PIT 36L, PIT 37, PIT 38) dostępnych po kliknięciu poniższych przycisków.

Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1,5% podatku

Program e-pity Copyright 2020-2022 e-file sp. z o.o. sp. k.

Rozliczenie PIT z PITax.pl

Rozliczenie PIT z PITax.pl

 

Dostęp do najprostszego rozliczenia PITów w Polsce uzyskałeś dzięki naszej współpracy z Instytutem Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP

 

Jest już nowa strona Fundacji Zbieramy Razem

Realizacje strony internetowej sfinansowano ze środków Otrzymanych od NIW-CRSO w ramach projektu „Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO”, zadanie pod tytułem: Internetowa strona fundacji – cyberbezpieczeństwo.