0 Wpisów

Fundacja IRASIAD - ZAGUBIONYM

 • Telefon: +48513909909
 • Telefon: +48667809657
 • Nr KRS: 0000315823
 • irasiad-zagubionym.pl
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

"Dobroczynność nie polega na dawaniu kości psu."

Godziny otwarcia

Pon: 9:00 17:00
Wt: 9:00 17:00
Śr: 9:00 17:00
Czw: 9:00 17:00
Pt: 9:00 17:00
Sob: Zamknięte Zamknięte
Niedz: Zamknięte Zamknięte

OPP, przekazywanie darowizn

Organizacja Pożytku Publicznego
Przekaż 1% podatku
Karta kredytowa
Przelew Pocztowy
PayPal

Dostęp mobilny

Opis Działalności

Dlaczego „Irasiad” właśnie i „zagubionym” akurat?
Powodów jest kilka:

-  „czysty marketing” czyli „Irasiad” jako lapsus językowy Prezydenta RP – i jako ten lapsus stała się najsławniejszym psem IV RP. Przykre tylko, że jej sława jest zasługą pomyłki językowej a nie rzeczywistych dokonań. Wszyscy znają hasło „Irasiad” i jego źródłosłów, ale mało kto wie kim jest  pies zwany „Irasiad” i dlaczego został tak nazwany. „Irasiad” to pies, a w zasadzie suka o imieniu Ira z Polytanu, wchodzący wraz z przewodnikiem w skład międzynarodowej Gdańskiej Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej PSP a właściwie wchodzącej w jej skład Ochotniczej Straży Pożarnej w Gdańsku, uczestnik wielu akcji poszukiwawczo – ratowniczych w kraju i po za jego granicami. Kiedy w 2006 roku Prezydent Kaczyński dziękował ochotnikom za poświęcenie i odwagę podczas ratowania ludzi w katastrofach, dziękował również i ich psom, psom dzięki którym nikogo żywego nie pozostawiono pod zwałami ziemi, gruzów, czy w zasypanym korytarzu kopalni – nikt o tym nie pamięta, ale przedstawicielem takich właśnie psów była Ira, a nie śmiesznym hasłem.

- „nie wszystek umrę” czyli odejdę na emeryturę i co dalej? Ira całe swoje życie oddała służbie człowiekowi – jako kontraktowy pies międzynarodowej Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej Ochotniczej Straży Pożarnej w Gdańsku uczestniczyła w wielu akcjach poszukiwawczych. Od trywialnego poszukiwania zaginionych grzybiarzy po zasypanych w gruzach trzęsienia ziemi w Algierii czy Pakistanie. Godnie reprezentowała Polskę na konkursach, zawodach i manewrach psów ratowniczych. Całe życie w pracy – jak nie akcja to manewry albo zawody, jak nie zawody to trening, pokazy, prelekcje. Jako psia emerytka robiła to samo – bo pomoc potrzebującym była jej drugą naturą - tym wszystkim zagubionym w gruzach, zagubionym w lasach, zagubionym w wodzie, zagubionym w schroniskach, zagubionym w meandrach życia codziennego.

Po śmierci nadal jest z nami – ze wszystkimi zagubionymi duszami  – z nimi teraz zostanie, ze wszystkim zagubionymi duszami zarówno ludzkimi jak i zwierzęcymi.

- „układy i układziki” czyli wszystko zostaje w rodzinie, bo Ira była z nami od początku do końca.

Czym się zajmujemy

Poznałyśmy się pomiędzy schroniskowymi boksami, ciągnięte przez psy, ze szczotką i smyczą w drugiej dłoni, miotające się w tym morzu szczeku. Każda z nas chciała pomagać, każda z nas miała inne pomysły, nawzajem uzupełniałyśmy się.Jakoś ruszyło z miejsca: pomoc rzeczowa, jedna adopcja, potem druga i następna. Z kolejnymi adopcjami pojawiały się nowe pomysły, nowi wolontariusze. Miałyśmy i wzloty i upadki, ale mimo generalnie pozytywnego bilansu naszego działania – wciąż jakiś niedosyt był, jakiś chaos twórczy w tym wszystkim, i tęsknota jakaś za nie wiadomo czym. Tylko psy? A koty? A ludzie, którym brak sił? Za dużo pomysłów, za mało czasu, za mało nas…Z tej tęsknoty zrodził się pomysł uporządkowania naszej, na razie tylko psiej, działalności pod hasłem „Irasiad zagubionym”. Nawet pomoc psom to przecież nie tylko adopcje – to cały proces przygotowujący do niej psa, to również szkolenie, pielęgnacja, opieka weterynaryjna i kwestie prawne. A po adopcji co? Zostawić psa i nowych opiekunów? Im też potrzebne jest czasem wsparcie. Także tym psiarzom, którym z różnych względów należy pomóc. Tylko psiarzom? Pewnie nie tylko… Pomysły mamy, czas na ich realizację znajdzie się sam. Tylko ludzi nam brak.

  Wykonujemy zadania w zakresie

  • udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej oraz zwiększania świadomości prawnej społeczeństwa;
  • działalności charytatywnej;
  • ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego;
  • udzielania nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego;
  • promocji i organizacji wolontariatu;

Projekty - dobroczynne, pomoc, realizacja celów statutowych i inne działania w: 2015

Fundacja IRASIAD - ZAGUBIONYM

ul. Damroki 91 /2, Gdańsk, pomorskie 80-177 Polska

Wskazówki dojazdu

Podaj swój punk startowy:
Podsumowanie ocen:
0 bazuje na 0 głosach

Pobierz i przekaż 1% na pomoc potrzebującym

Program do rozliczania PIT 2016 online - e-pity 2016

e-pity po prostu

e-pity po prostu 

Jest już nowa strona Fundacji Zbieramy Razem

Realizacje strony internetowej sfinansowano ze środków Otrzymanych od NIW-CRSO w ramach projektu „Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO”, zadanie pod tytułem: Internetowa strona fundacji – cyberbezpieczeństwo.